Karaman'da Eski Köy Okulu Bilim, Sanat, Kültür Akademisine Dönüştürüldü

Karaman'da Mustafa Kemal Gültekin, öğretmen babasının doğup büyüdüğü köye bilim, sanat, kültür akademisi açma hayalini hayata geçirdi.

 Karaman'da Eski Köy Okulu Bilim, Sanat, Kültür Akademisine Dönüştürüldü

Karaman'ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe Mahallesi'ndeki eski köy okulu, hayırseverlerin desteğiyle yenilendi. İçerisinde dijital kütüphane, robotik kodlama ve bilgisayar atölyesi, müzik ve resim sınıfları bulunan Haydar Gültekin Bilim Sanat Kültür Akademisi, çevre köylerdeki çocuklara da eğitim verecek.
Mustafa Kemal Gültekin (63), Göktepe beldesine bağlı Esentepe Mahallesi'nde doğup büyüdüğünü köyüne çok şey borçlu olduğunu söyledi.
Babası Haydar Gültekin'in İvriz Köy Enstitüsü'nden 1956 yılında mezun olduğunu belirten Gültekin, "Babam daha sonra öğretmen olmuş. 4 sene Hadim'in bir köyünde öğretmenlik yaptıktan sonra doğup büyüdüğü Esentepe'de 7 yıl öğretmenlik yaptı. Ülkemizin çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra emekli oldu. Kendisi öğretmenliğin yanı sıra şair ve yazar bir kişiliktir." dedi.
Gültekin, babası ile köye akademi kurmaya karar verdiklerini, babasının geçen yıl vefat ettiğini söyledi.
Çevresine babasının hayalini anlattığını ve destek gördüğünü ifade eden Gültekin, şöyle konuştu:
"Sene başında çalışmalarımızı başlattık. Köyün kullanılmayan eski okulunu akademi haline getirdik. Eğitim, bilim ve sanat çevrelerinden destek aldık. Bu destek sayesinde bu durumdayız. Burada bir dijital kütüphane, bir robotik kodlama ve 3D yazıcıyla destekli bilgisayar atölyemiz bulunuyor. Bilgisayar atölyemizde akıllı tahtamız var. Sınıflarımızda robotik kodlama, Türkçe yazım, hikaye yazım teknikleri dersi, bilgisayar, müzik, koro, resim dersi çalışmaları yapılabiliyor. Sadece bu köydeki çocuklara değil çevre köylerdeki çocuklara da hizmet vermeyi düşünüyoruz. Burada her şey gönüllük esasıyla yürüyor. Öğretmenlerimiz eğitimcilerimiz gönüllü olarak çalışıyor. Herhangi bir ücret ne alınıyor, ne ödeniyor."
Kandilli Rasathanesiyle köydeki Belen tepesine deprem gözleme istasyonu kurulması için çalışma başlatıldığını anımsatan Gültekin, buraya kurulacak gözlemeviyle çocuklara astronomi dersi vermeyi hedeflediklerini söyledi.
Eksiklerin hayırsever desteğiyle tamamlanmaya devam ettiğini dile getiren Gültekin, şunları kaydetti:

eski köy okulu garaman garamannet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 “Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Eylemde Birleşmiş Bir Eczacılık”
“Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Eylemde Birleşmiş Bir Eczacılık”
 Mesai Saatleri Yeniden Düzenlendi
Mesai Saatleri Yeniden Düzenlendi