Üniversite Adayları Hedefledikleri Bölümü Yakından Tanıyacak

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile üniversite adayı gençlere önemli bir rehberlik hizmeti sunulacak. Karamanlı lise son sınıf öğrencileri KMÜ’de hem üniversite havasını soluyacak h

Üniversite Adayları Hedefledikleri Bölümü Yakından Tanıyacak

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında iki ayrı iş birliği protokolü imzalandı. Protokollerden ilki lise son sınıfta öğrenim gören üniversite adayı gençlerin KMÜ’yü ve hedefledikleri bölümü daha yakından tanıyabilmelerine ortam hazırlayacak rehberlik faaliyetini içeren proje oldu.

Proje ile KMÜ; tüm bölümler için o ana bilim dalını en iyi tanımlayan üç dersin proje başvuru sayfasına eklenmesini sağlayacak. Gönüllü olarak üniversiteyi ve okumak istediği bölümü daha yakından tanımak isteyen lise son sınıf öğrencileri, KMÜ’de belirlenen derslere katılabilecek.

''ÇOK ÖNEMLİ BİR REHBERLİK HİZMETİ''

Protokol KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan tarafından imzalandı. Rektörlük makamında gerçekleşen imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, üniversiteye giriş sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ni ve öğrenim görmeyi hedefledikleri bölümleri daha yakından tanımaları için onlara bir imkan sunduklarını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Namık Ak ''Üniversite adayı gençlerimizin gönüllü katılımlarını içeren projeye ilginin yüksek olmasını bekliyoruz. Karaman merkezdeki lise son sınıf öğrencilerimiz okumak istedikleri bölümlerdeki derslere katılarak şimdiden üniversite havasını teneffüs edecek. Bu iş birliği ile liselilere üniversitemizin kapılarını açıyor ve onlara yükseköğretim öncesi çok önemli bir rehberlik hizmeti sunuyoruz. Bir başka ifadeyle Karamanlı gençlerimizi üniversite hayatına hazırlamaya ve motivasyonlarını artırmaya çalışıyoruz’’ dedi.

‘UMUTLAR AKADEMİSİ’ PROJESİ EĞİTİMİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen 'KMÜ-Umutlar Akademisi’ projesi ile ilgili fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu sekreterlerine yönelik bir eğitim gerçekleştirildi. Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Arş. Gör. Yunus Emre Büyükbasmacı, Karaman'da bulunan liselerde öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin isteğe bağlı olarak projeye katılım gösterebileceğini belirtti. Arş. Gör. Büyükbasmacı, öğrencilerin proje ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde hayal ettikleri bir bölümde derslere katılması ve bölüm hakkında bilgi edinmesinin amaçlandığını ifade etti.

KMÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yüksek Mühendisi Hamit Bahçel ise, 'KMÜ-Umutlar Akademisi Yönetim Sistemi'ni katılımcılara anlattı. Bahçel, projenin yazılımının tamamen KMÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapıldığını vurguladı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İKİNCİ PROTOKOL

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki ikinci iş birliği ise TÜBİTAK 4007 'Piri Reis Bilim Şenliği'ne yönelik oldu. Rektör Prof. Dr. Namık Ak ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın imzaladığı protokolün içeriğinde 22-24 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek TÜBİTAK 4007 'Piri Reis Bilim Şenliği'ne ilişkin proje ve faaliyetler yer aldı.

İmza töreninin ardından değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, TÜBİTAK 4007 'Piri Reis Bilim Şenliği' projesinin gerçekleştirilmesinde üniversite olarak üzerlerine düşen her türlü görevi yapacaklarını belirtti.

kmu garaman garamannet kmu meb sözleşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konya Şeker’den Üreticiye Dev Destek
Konya Şeker’den Üreticiye Dev Destek
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı