Genelge Yürürlüğe Girdi! Bunu Yapmayan Yandı

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tehlike arz eden hayvanlarla ilgili hususların yer aldığı genelgenin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Söz konusu genelgede tehlike arz edilen ırkların, 14 Ocak tarihine kadar kayıt altına alınması gerektiği vurgulandı.

Genelge Yürürlüğe Girdi! Bunu Yapmayan Yandı

Son zamanlarda Türkiye gündemine oturan tehlikeli arz eden köpek saldırılarıyla ilgili olarak harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı genelge hazırladı. Bakanlık tarafından hazırlanan "Tehlike Arz Eden Hayvanlar İle İlgili Genelge" 07.12.2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

Genelgede oluşturulan komisyon tarafından; Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlendiğinin altı çizildi.

Yürürlüğe giren genelge ile söz konusu hayvanların 7332 sayılı Kanun gereğince 14.07.2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş olmaları ve 14.01.2022 tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınmaları kaydıyla sahiplerince bulundurulmasına imkân sağlanacak.

11 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLECEK

Söz konusu genelge hakkında bilgiler veren Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada:

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli imzası ile yayınlanan genelge ile

Pitbull Terrier, Dogo Argentino Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin 14 Ocak 2022 tarihine kadar kayıt altına alınmaması halinde 11 bin lira para cezası kesilecek” ifadelerine yer verildi.

Genelge ise şöyle;

 

“7332 sayılı "Hayvanları Koruma Kanunu İle Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 14.07.2021 tarihli ve 31541 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bahse konu kanunun 5.maddesi kapsamında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesinin (l) bendi "Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır" şeklinde değiştirilmiştir.

Bu kapsamda, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair bakanlığımızca ilgili kurum/kuruluşların temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından; Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir. Böylece tehlike arz eden hayvanlarla ilgili hususların yer aldığı 2021-48 sayılı "Tehlike Arz Eden Hayvanlar İle İlgili Genelge" 07.12.2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe giren genelge ile, söz konusu hayvanların 7332 sayılı Kanun gereğince 14.07.2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş olmaları ve 14.01.2022 tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınmaları kaydıyla sahiplerince bulundurulmasına imkan sağlanacaktır. Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak sahipli American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin de söz konusu tarihe kadar veteriner kliniklerinde kısırlaştırılmaları ve mikroçip ile işaretlenmeleri, sahiplerince kısırlaştırıldıklarına dair belge ile birlikte PETVET sistemine kaydettirilmek üzere İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir. Aksi takdirde söz konusu hayvan sahiplerine 28. maddenin birinci fıkrasının (j) bendinde öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanacaktır.

Yine kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin TL idarî para cezası verilecek; belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilerek hayvanlara el konulacak ve hayvan, konulabileceği bakımevi bulunan en yakın belediye tarafından hayvan bakımevine götürülecektir.”

köpek genelgesi garaman garamannet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KOSGEB’den Genç İstihdamına Büyük Destek
KOSGEB’den Genç İstihdamına Büyük Destek
Emekli Öğretmen Kadir Tuzcu Hakka Yürüdü
Emekli Öğretmen Kadir Tuzcu Hakka Yürüdü