Reklamı Geç
Advert

Sitemiz ulaşan 1 mayıs mesajları

Sitemiz ulaşan 1 mayıs mesajları

Dr. Recep Şeker: “1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü’nü En Kalbi Duygularımla Kutluyorum”

“Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

İşçi ve emekçi kardeşlerimiz ülkemizin dört bir köşesinde; fabrikalarda, maden ocaklarında, tarlalarda, tersanelerde ve diğer tüm iş sahalarında alın terleri ve kutsal emekleri ile ülkemizin kalkınmasına ve hedeflerimize ulaşmamızda büyük katkı sağlamaktadırlar.

Ülkemizin büyümesine, gelişmesine kalkınmasına ve ekonomimizin güçlendirilmesinde en büyük katkıyı sağlayanlar çalışan ve üreten işçi ve emekçi kardeşlerimizdir.

En kutsal kazanç; alın teri ile kazanılan, helal kazançtır. Bizler, millet olarak, işçinin, emekçinin hakkını, alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensuplarıyız. AK Parti iktidarımız çalışan kesimin her zaman yanında olmaya, sorunlarına çözüm üretmeye büyük gayret göstermiş, işçilerimizin haklarının gözetilmesi, sorunlarının çözümü, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hak ettikleri yaşam standardına ulaşmaları için yapılan düzenleme ve çalışmalar ile emekçilerimiz ücretten sosyal haklara kadar her alanda önemli kazanımlar elde etmişlerdir.

Bundan sonra da işçi ve emekçilerimizin talepleri dikkate alınarak sorunlarının çözümü ve hayat şartlarının iyileştirilmesi adına çalışmalar devam edecektir. Yine yaşadığımız Coronavirüs salgını sürecinde açıklanan destek paketleri ile işçi ve emekçilerimizi ekonomik açıdan korumaya yönelik önemli adımlar atılmış, Devletimiz dün olduğu gibi bugün de ve her zaman işçilerimizin yanında olmaya, destek vermeye devam edecektir.

İşçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en kalbi duygularımla tebrik ediyor, çalışma hayatlarında sağlık, başarı ve huzur dolu günler diliyorum” dedi.

CHP İL BAŞKANI MUSTAFA CEM KAĞNICI:

“1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür. 1 Mayıs kutlaması ülkemizde de çok zorlu dönemlerden geçmiştir. Emek dün olduğu gibi bugün de her zaman mücadele etmeye devam etmektedir.

Covid-19 virüsünün en büyük zarar verdiği kesim ne yazık ki başta doktorlar ve sağlık emekçileri olmak üzere bütün işçi sınıfıdır. Dünyanın her yerinde iktidarlar, bir yandan salgını durdurmak için önlemlere girişirken diğer yandan da “üretimin devamlılığı” adı altında işçileri, emekçileri işçi sağlığı ve iş güvenliğinin esamisi okunmayan koşullarda virüsle burun buruna çalıştırmaktan vazgeçmemiştir. 29.04.2021 tarihinde tam kapamaya geçen ülkemizde milyonlarca işçi çalışmaya devam etmek durumunda bırakılmıştır. Bu virüs işçiye-emekçiye bulaşmamakta mıdır? Yoksa işçilerin canı iktidar için önemli değil midir? Tam kapanma sebebiyle iş yerleri kapanan işçilerimize ise hiçbir destek paketi açıklanmadı. Bu mübarek ayda, bayram yaklaşmışken işçilerimiz açlığa mahkum edilmişlerdir. Bayramda çocuklarına istediklerini alamayan işçilerimizin halini, durumunu düşünmeyen bir iktidar ile karşı karşıyayız maalesef. Vatandaşımız desteksiz bırakılmış küçük esnafımız zaten zorda iken bayram önü kendilerine ciro kaybı, SGK,kira,vergi vb…sıkıntıları için hiçbir şey yapılmamıştır.Oysa ki kapanma yapıyormuş gibi olduğumuz bu dönemde özel sektör tarafından işletilen 2 köprünün şirketlerine yaklaşık 35 Milyon dolar garanti ücret ödenecekken esnafa,işçiye,yardıma muhtaç insanlarımıza 3 kuruş reva görülmüştür.Emekliye verilen bayram ikramiyesi 3 senedir sabit tutulurken bu sene 100 Tl lik sembolik bir artış getirilmiştir.2018’de brüt 59.000 TL olan Cumhurbaşkanı maaşı ise 2021 yılında 87 000 TL olmuştur, verilmesi gereken fark budur.

İşçilerin maruz kaldığı hak gasplarına, hayatlarına mal olan koşullara karşı ses yükseltmek, geleceğimize sahip çıkmak demektir. İş cinayetlerinin önüne geçilmesi için bütün gerekli önlemler alınmalı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tekrar gözden geçirilmeli ve yetkili kurumlarca eksiksiz denetim altında tutulmalıdır. Sendikal ve Sosyal güvenlik haklarının eksizsiz güvence altına alındığı aklın ve bilimin öncülüğünden insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam koşulu istiyoruz. Üreten emek veren sanayimizin iş gücü olan işçimizin değerini ne zaman anlayacağız?Gelin hep birlikte hayatlarımıza kast eden, yaşamlarımızı çalanlara karşı emeğin sesini yükseltelim, haklarımızı alalım, yaşanabilir bir düzen için beraber, yan yana mücadele edelim!

İşsizliğin çözüldüğü, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin düzeltildiği, üreten, istihdam yaratan bir Türkiye'nin yeniden temellendirildiği yarınlara olan inancımla tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs yaşasın emek.”

Yusuf Baştuğ: “İşsizliği Önlemek Siyaset Kurumunun Öncelikli Görevidir”

Baştuğ, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1 Mayıs, dünya emekçilerinin mücadele ve dayanışma içinde işçi sınıfının önderliğinde sömürüye karşı direniş, ezenlere karşı başkaldırıdır. Savaşsız, sömürüsüz, barış içinde bir dünya kurma özlemiyle, birlik ve dayanışma günüdür. İnsanın insanı sömürüsüne dur demek için, 165 yıl önce yakılmış ve hala daha yanmakta olan büyük bir ateştir 1 Mayıs.

Ülkemizde de en büyük sorunların başında işsizlik gelmektedir.

Emek sömürüsünün olduğu bu düzende emek sömürüsünün önüne geçilmeli, işsizliğin önlenmesi için üretim alanları yaratılmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanabilir seviyelere getirilmeli, sigortasız, güvencesiz çalıştırılmalar önlenmeli ve sosyal güvenlik sistemi çağdaş hale getirilmedir. Özel sektörde çalışan emekçilerin örgütlenmeleri olanaklı hale getirilmelidir.

Ülkemizde süre gelen, gelir dağılımındaki adaletsizliği, çocuk işçiliği, iş cinayetlerini ve işsizliği önlemek siyaset kurumunun öncelikli görevidir. Eşit, özgür ve kardeşçe bir dünya kurulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.”

KARAMAN TSO BAŞKANLARI:

“Günümüzün zor ekonomik koşullarında alın terleriyle, hayat şartları ile mücadele ederek ekmeklerini kazanmaya çalışan tüm işçilerimiz, çalışanlarımız bizim için birer kahramandır. Emek ve dayanışmanın sembolü de olan bu günün, tüm işçi ve emekçi kardeşlerimize kutlu olmasını temenni ediyor, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

ERMENEK BELEDİYE BAŞKANI ATİLA ZORLU:

“Bugün, ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan işçi ve emekçilerimizin alın terinin ne kadar değerli olduğunun ortaya konulduğu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’dür.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü de bu güzel temayı daha da anlamlandırmaktadır. Bizler, millet olarak, işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensuplarıyız.

Çalışma hayatımızda birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma inancımızı daha da güçlendirmeye vesile olması dileğiyle, hayatını alın teri ve emeğiyle çalışarak kazanmaya adayan tüm hemşerilerimizin 1Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ nü kutluyor, bütün emekçilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI ABİDİN ÇAĞLAYAN:

“Batının yeni literatürüne giren işçi hakları, bizim kadim medeniyetimizde İslam Peygamberi Muhammed Mustafa (sav) efendimiz , işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz , yine ,Kainatın Sultanı Kimin elinin altında bir kardeşi bulunuyorsa, ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Onlara kaldıramayacakları işleri yüklemesin, eğer yüklerseniz kendilerine yardım ediniz. Buyurmuşlardır. Sözü söyleyenin güzelliğinden de anlaşılacağı üzere bizim medeniyetimiz işçiyi ve çalışanı işveren ve çalıştıranı kardeşi kılmakta, aralarındaki karşılıklı ilişkinin kardeşçe olmasını istemektedir. Ayrıca yiyecek ve giyecek bakımından, işverenden daha aşağı bir seviyede tutulmaması hedefini göstermektedir.”

“AKTİF SİGORTALI SAYISINDA ARTIŞ SAĞLADIK”

Başkan Çağlayan, “AK Parti iktidarı ile 18 yılda istihdamın yanı sıra hem işçi hakları, işçinin yaşam standartları bakımından önemli iyileştirmeler yapıldığını belirterek, SGK kapsamında büyük önem taşıyan aktif sigortalı sayısında artış sağlandığını ifade ederek, böylece hem istihdam oranları yükseldi hemde ekonomi canlandı diyerek. Bir taraftan işsizlikle büyük mücadele ederken, diğer taraftan işsiz kalan vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal şartlarını iyileştirdik . Pandemi dönemi boyunca Sosyal koruma kalkanı altında hayata geçirdiğimiz programlarla salgının çalışanlarımızın hayatında yol açtığı sıkıntıları en aza indirmeye çalışarak işçi çıkarmaların önüne geçerek kısa çalışma ödeneği ile işçilerimizin hep yanında olduk”dedi.

“2002- 2020 YILLARI ARASINDA ASGARİ ÜCRET % 1163 ARTARKEN ENFLASYON AYNI DÖNEMDE % 409 ARTMIŞ ASGARİ ÜCRETLİYE VERİLEN ZAMLAR ENFLASYONUN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE OLMUŞTUR”

Başkan Çağlayan, “Çalışana ve emeğe saygıyı esas alan AK Parti iktidarı, çalışma hayatına ilişkin yasalarda AB ve ILO normlarına uygun olarak önemli düzenlemeler yapmıştır.30 yıldır tartışılan ama sonuca ulaştırılamayan İş Kanununu çıkararak bir yandan esnek çalışma biçimlerini getirdik, diğer yandan işçilerimizin iş güvenliğini sağladık. Bu Kanunla ayrıca, çalışma sürelerini 45 saatle sınırlandırdık, işçilerimize haftada 24 saat izin hakkı getirdik, milli bayram ve tatil günlerinde çalışmayı işçimizin onayına tabi kıldık. 218 bini aşan geçici statüdeki kamu işçisine kadroyu biz verdik. Böylece, kamuda geçici istihdam konusunu yasal bir çerçeveye kavuşturmuş olduk. 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma bayramı olarak ilan ettik .Resmi verilere göre 2002- 2020 yılları arasında asgari ücret % 1163 artarken enflasyon aynı dönemde % 409 artmış asgari ücretliye verilen zamlar enflasyonun çok, çok üzerinde olduğunun kanıtıdır, biz her zaman işçinin, üretenin alın terinin yanında olduk. Karamanlı işçi kardeşlerimin, Ülkemizdeki işçi kardeşlerimizin ve tüm dünyada işçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs işçi bayramlarını yürekten kutluyorum.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ İL BAŞKANI AHMET TAŞKIRAN:

 “Adaletsizlik duygusunun hâkim olduğu sistemlerde, mahrumiyet içerisinde bırakılan ve hak hukukları çiğnenen işçilerin, sömürü prangasından kurtulabilmeleri ve sorunlarının çözülebilmesi 1 Mayıs Bayramı kutlamaları ile mümkün olmasa gerek. Asıl işçi hak ve hukukunun korunması ve intacı vicdanlara kazınması mümkün olabilir.

Bu vesileyle, fiyat artışıyla birlikte ücretlerin de aynı şekilde artırılmasını öngören ve bu şekilde işçilerin alım gücünün korunması, enflasyona ezdirilmemesini sağlamayı amaçlayan eşel mobil modelini sürekli gündeme getiren Fehim ADAK, işçi ve memur çalışanlara hak ettikleri artışları sağlayan 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı rahmetle yâd ediyoruz.”

1 mayıs işçi bayramı garaman garamannet işçi bayramı mesajları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Haber Sitemize Ulaşan 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajları
Haber Sitemize Ulaşan 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajları
Karaman Medya Basın Biriği Başkanı Faruk Oflaz  mesaj yayınlayarak 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.
Karaman Medya Basın Biriği Başkanı Faruk Oflaz mesaj yayınlayarak 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.