Elmada Hasat Kayıplarına Son

‘Elmada Hasat Kayıplarının Önlenmesi’ projesi kapsamında üreticilere kendi bahçelerinde eğitim verildi.

Elmada Hasat Kayıplarına Son

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karaman İli Elma Üreticileri Birliği işbirliğinde hayata geçen ‘Elmada Hasat Kayıplarının Önlenmesi’ adlı proje kapsamında üreticilere kendi bahçelerinde eğitim verildi.

Konuyla ilgili olarak Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise;

“Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kaynaklarınca finanse edilen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Karaman İli Elma Üreticileri Birliği işbirliğinde yürütülen Elmada Hasat Kayıplarının Önlenmesi Projesi kapsamında elma toplayıcılarına yönelik üreticilerimizin kendi bahçelerinde “Elmada Hasat Teknikleri” eğitimi yapılmıştır.

KOP İdaresince elma toplama kovalarına giydirilmek üzere 1.000 (bin) adet süngerli membran kılıf dağıtımı töreni 23 Ekim 2020 tarihinde yapıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan törene; Milletvekillerimiz Sayın Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yusuf Şahinbaş,  tarım paydaşlarımız ve STK temsilcilerimizin katılımları ile gerçekleştirilmiştir. Törende Karmaan Elma Üreticileri Başkanı Ahmet Yıldız ve Başkan Yardımcısı Celil Serin’e süngerli membran kılıflar teslim edildi” denildi.  

Gerçekleşen törende Ak Parti Milletvekili Dr. Recep Şeker, Karaman’daki elma üretiminde önemli ekonomik zarara sebep olan hasatta toplama kayıplarının önüne geçmek amacıyla KOP İdaremizce proje yapılarak daha önce eğitimler düzenlendiğini, daha sonra da hasadın yapıldığı bu dönemde de üreticilerimize membran kılıflarının dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade ederek, hasat kayıplarını önlemek açısından üreticilerimizin bilinçlendirilmesinde önemli mesafeler kat edildiğini dile getirdi.

Karaman AK Parti Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’de konuşmasında, ilimizin elma üretimi bakımından önemli bir konumda olduğundan bahsederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Müdürü Yusuf Şahinbaş ise Karaman’ın elma ağacı sayısında birinci sırada olduğunu, elma üretiminde ise ikinci sırada yer aldığını ifade ederek, Karaman ilinin bu sıralamada yükselmesi ve yerini muhafaza etmesi için çalıştıklarını ve bundan sonra da yeni projelerle çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

İl Müdürü Şahinbaş, konuşmasının devamında ise; “Bu çalışmalarında destek veren Konya Ovası Projesi(KOP) İdaresi Başkanlığına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

garaman garaman elma garamannet karaman elma elma hasat kayıp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36,20 zam
Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36,20 zam
ACİL MARKET ELEMANI ARANIYOR
ACİL MARKET ELEMANI ARANIYOR