Reklamı Geç
Advert

Çiftçilere Tohum Dağıtıldı

Karaman Tarım ve Orman Müdürlüğünce, tabii afetler nedeniyle zarar gören çiftçilere sertifikalı buğday ve arpa tohumu dağıtımı yapıldı.

Çiftçilere Tohum Dağıtıldı

Pankobirlik Deposunda düzenlenen törende konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Yusuf Şahinbaş, “2020 yılı üretim sezonunda ilimizde çeşitli tarihlerde meydana gelen tabii afetler nedeniyle (dolu, kuraklık don, samyeli, fırtına) ekili alanlarda hasar oluşmuştur. Afetler sonucu ürünleri, zarar gören çiftçilerimizin mağduriyetini ortadan kaldırmak ve bir sonraki üretim sezonunda tarımsal faaliyetlerini devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla sertifikalı tohum dağıtımı Planlanarak Cumhurbaşkanlığımızdan ödenek talebinde bulunulmuştur. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca Karaman Valiliğine 9 Milyon TL acil destek ödeneği gönderilmiştir.

Acil destek ödeneği ile temin ettiğimiz sertifikalı tohumlukların afetten zarar gören çiftçilere dağıtımına ait usul ve esasları belirlemek amacıyla bir komisyon oluşturulmuştur, ilimizde 2020 yılında merkez ilçemizde 9 köy, Kâzımkarabekir ilçesinde 1 köy ve Ermenek ilçesinde 3 köyde dolu afeti, Ayrancı ilçesinde ilçe merkezi ve 12 köyde don afeti, Karaman merkez ve Kâzımkarabekir ilçesine bağlı tüm köylerimiz ile Ayrancı ilçemizin 9 köyünde kuraklık afeti meydana gelmiştir. Bu afetlerden zarar gören çiftçilerimizin tohumluk müracaatları 23 Ekim 2020 tarihine kadar il ve ilçe müdürlüklerimizce alınmıştır. Ayrıca Sarıveliler ilçemizde meydana gelen fırtına sonucu seraları zarar gören 23 çiftçimize de sera naylonu dağıtımı planlanmıştır.

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifinden temin edilen ve dağıtımı yapılacak 1.457 ton sertifikalı arpa tohumu ve 1.825 ton sertifikalı buğday tohumu olmak üzere toplamda 3.282 ton tohum ile yaklaşık 165 bin dekar alanda hububat üretimi yapılmış olacaktır. Bu da tohum dağıtımının yapılacağı ilçelerimizdeki toplam buğday ve arpa ekim alanlarının yaklaşık % 12 sinde sertifikalı tohum ile hububat üretimi yapılacağı anlamına gelmektedir.

Çiftçilerimiz sertifikalı hububat tohumu kullanarak; hastalıklara karşı daha dayanıklı ve verimi yüksek çeşitlerle daha yüksek gelir elde edeceklerdir. Ayrıca dağıtımını yaptığımız bu sertifikalı hububat tohumları ile birlikte hububat üretim alanını artırmış olacağız. Böylece ilimizde ekiliş alanı oldukça fazla olan ve çok su tüketen dane mısırın da ekim alanı sınırlandırılmış olacaktır. Bu tohum dağıtımı sayesinde ilimiz tarımsal sanayisinin ihtiyacı olan hammaddenin yerinde temini de sağlanmış olacaktır. Çeşitli afetlerden zarar gören çiftçilerimizin yarasına bir nebze merhem olacağını düşündüğümüz bu tohumlukların temininde, 9 Milyon TL gibi büyük bir ödeneği ilimize tahsis eden; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımıza, Valimize ve Milletvekillerimize şahsım, kurumum ve çiftçilerimiz adına teşekkür eder, tohumlukların tüm üreticilerimize bereketler getirmesini dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından çiftçilere tohumları teslim edildi.

Törene AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

çiftçi tohum dağitıldı garamannet garaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İtfaiye Aracının Altında Kalan İtfaiye Eri Hayatını Kaybetti
İtfaiye Aracının Altında Kalan İtfaiye Eri Hayatını Kaybetti
AK Parti İl Teşkilatı Anneleri Unutmadı
AK Parti İl Teşkilatı Anneleri Unutmadı