İsmail Atakan Ünver: “SİZİN DIŞINIZDAKİ HERKES HAİN, FETÖCÜ”

İsmail Atakan Ünver“Demokrasi Sizin İçin Bir Amaç Değil, Bir Araç”

İsmail Atakan Ünver: “SİZİN DIŞINIZDAKİ HERKES HAİN, FETÖCÜ”

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM kürsüsünden AKP’nin son zamanlardaki siyasi stratejisi hakkında konuştu. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında konuşarak Cumhur İttifakı’na sordu: “Anayasa Mahkemesinin kararını niye beklemediniz?”
CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de görüşülen Rekabetin Korunması Hakkındaki kanunun 5’inci maddesi üzerine partisi adına söz aldı. Konuşmasında gündeme dair konulara değinen Ünver, CHP’nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini; “Milli egemenliğin vücut bulduğu bu ulu çatı altında, milletin iradesine yargı aracı kılınarak darbe yapıldı.” sözleriyle eleştirdi. Ünver; “Yapılan bu darbeyi, 1’inci parti milletvekilleri, hukuki olduğu gerekçesiyle savundular.” dedi.
HİÇBİRİNDE VİCDAN YOK!
Sözlerine “Madem bu karar Anayasa’ya, İç Tüzük’e ve hukuka uygun, İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu için söylüyorum, Meclis Başkanlığı bu kararı okutmak için niye iki yıl bekledi? Madem bu uygulamanın hukuki olduğunu savunuyorsunuz, iki yıl bu kararı bekletenlere söyleyecek bir sözünüz yok mu? Madem ‘İşlem hukukidir.’ diyorsunuz, bu yüce çatı altında neden iki yıldır hukuksuzluk yaptınız? Hukuk, birilerinin inisiyatifiyle var olmaz, yok da olmaz; bu karar niye şimdi okundu? Anayasa Mahkemesinin kararını niye beklemediniz?” sorularıyla devam eden CHP Milletvekili Ünver; “Enis Berberoğlu’nun yargılanmasından başlayarak milletvekilliğinin düşürülmesine kadar geçen süreçte katkısı olanların ve arkasında duranların hiçbirisinde vicdan yok, vicdan.” diye konuştu.
ÖCALAN’I TRT’YE ÇIKARDINIZ
Bugün, Enis Berberoğlu kararının hukuki olduğunu savunanların; geçmişte de kumpas davalarında ve 12 Eylül 2010 referandumunda FETÖ’nün önlerine koyduğu şeyleri canhıraş savunduklarını ifade eden Ünver; “Biliyoruz ki o gün konuştuklarının hepsi yalandı, yanlıştı ve yine biliyoruz ki bugün anlattıklarının da tamamı yanlış.” dedi. İktidarın, kendilerine muhalefet olanları güdümlü yargıya mahkûm ettiğini, kendilerinin FETÖ ile ilgili sözleri ve işleri hakkında hiçbir şey söylenmesine izin vermediğini belirten Ünver; “Niye? Çünkü 17-25 Aralık milat. Niye milat Ergenekon davası değil, kumpas davaları değil? Yargıda milat olur mu? Hadi orada milat koydunuz, size başka bir şeyden bahsedeyim: Daha bir yıl öncesinde kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaran kim? İmralı’ya adam gönderip getirdiği mektubu, genel seçimleri manipüle etmek için Anadolu Ajansı aracılığıyla servis ettiren kim? Sizsiniz. Peki, bunun miladı ne?” diye sordu.
SİZİN DIŞINIZDAKİ HERKES HAİN, FETÖCÜ
TBMM kürsüsünden, iktidar sıralarına yönelik; “Sizin dışınızdaki herkes FETÖ’cü, hain, terörist. Siz herkesi terörle ilişkilendirerek ne yapmak istiyorsunuz? Terörü sürsen yapışmayacak olanlara terörist, hain, casus diyerek kime göz kırpıyorsunuz? Hukukta tarihsel bir prensip var, mücrim çoğaldıkça yani cürüm, suç işleyen çoğaldıkça suç ortadan kalkar. Siz herkese terörist, hain diyerek gerçekten terörist olanları, hain olanları temize mi çıkarmaya çalışıyorsunuz?” diye soran CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver sözlerine şu şekilde devam etti: “Demokrasi sizin için bir amaç değil, bir araç hatta demokrasi sizin için işinize gelmediğinde ineceğiniz bir tramvay. Siz yıllardır meşruiyetini sandıktan alan bir siyasi hareket olduğunuzu iddia ettiniz, savunageldiniz. Bugün geldiğimiz noktada sizin sandığa, demokrasiye, seçime, adalete, hukuka inancınızın olmadığını görüyoruz.”
İSTANBUL SEÇİMİNİN HAZIMSIZLIĞINI YAŞIYORSUNUZ
Sözlerinin devamında iktidarın seçim sonuçlarına saygı duymadığını ifade eden Ünver; “Daha bir sene önce İstanbul’da seçimi türlü türlü gerekçe ve kumpaslarla iptal ettirmediniz mi? Ettirdiniz. O dönem söylediklerinizin hiçbirinin doğru olmadığını İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımız verdiği oyla ortaya çıkardığı 806 bin oy farkıyla yüzünüze vurmadı mı? Vurdu. Siyasetçiler olarak sandık sonucu beklemediğimiz gibi çıksa da hukuka uygun bir seçim yapılıyorsa sonuca saygı göstermek mecburiyetindeyiz. Aksi kendini inkâr etmek olur ama siz öyle yapmıyorsunuz, yapmadınız; 7 Haziran 2015’te yapmadınız, 16 Nisan 2017’de yapmadınız, 31 Mart 2018’de yapmadınız. Milletimiz, 31 Mart’ta ve iptal edilen İstanbul seçimlerinde size tarihi bir ders verdi, hâlâ bunun hazımsızlığını yaşıyorsunuz.” şeklinde konuştu.
GEMİ SU ALMAYA DEVAM EDECEK
Ünver sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Ülkenin en az yarısı, sizin politikalarınızı, sizin söylediklerinizi benimsemiyor. Sizin gibi düşünmüyor. Bunu kabul etmek zorundasınız. Sizin derdiniz ülkeyi kim iyi yönetirin mücadelesini vermek değil, o yüzden yaptığınız her şey millet iradesini manipüle etmeye yönelik ne yaparız ne ederiz millet iradesini gerçekle değil, algıyla, kurguyla, düzmeceyle, kumpasla nasıl yönlendiririz derdindesiniz. Sizin tek derdiniz; düşmanlar yaratıp su alan gemiyi batmaktan kurtarmak ama ne yaparsanız yapın gemi su almaya devam ediyor ve edecek. Kaptan, geminin su almasını önleyemeyecek.” diyerek açıklamasını tamamladı.

chp karaman ismail atakan ünver garaman garamannet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZEMBİLLİ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI ABDULLAH ER SEÇİMLERE HAZIR
ZEMBİLLİ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI ABDULLAH ER SEÇİMLERE HAZIR
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN DÖRT BİR TARAFINDA
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN DÖRT BİR TARAFINDA