Karamanlı çiftçiler için uyarı

Karaman’da bu yıl bahar yağmurları yağmaması ve sıcakların artmasıyla ile kene önceki yıla göre artış gösterdi.

Karamanlı çiftçiler için uyarı

Karaman’da bu yıl bahar yağmurları yağmaması ve sıcakların artmasıyla ile kene önceki yıla göre artış gösterdi.
 Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak, özellikle çiftçilerimizi uyarmak istiyorum. Kene ısırmalarında birçok kişinin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından öldüğü için bir takım tedbirler almak gerekiyor. Bu  tedbirler ise şöyledir;

 *Üreticilerimizin araziye gittiklerinde çok çok dikkatli olmaları gerekiyor. Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

* Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

Biz tarım ve hayvancılık şehriyiz, Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi. Mecbur arazide olmamız gerekiyor. Bundan dolayı da araziye çıkanların, çobanların, köylümüzün keneye dikkat etmeleri gerekiyor.

 * Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

 * Hastalığa sebep olan virüsün taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.” Dedi.

karaman ziraat odası garaman garamannet kzob
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ZEMBİLLİ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI ABDULLAH ER SEÇİMLERE HAZIR
ZEMBİLLİ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI ABDULLAH ER SEÇİMLERE HAZIR
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN DÖRT BİR TARAFINDA
BELEDİYE EKİPLERİ ŞEHRİN DÖRT BİR TARAFINDA