Karaman Gödet Barajı kapalı devre sulama sistemi projesi gerçek oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telekonferansla gerçekleşen Ak Parti İl Başkanları toplantısında Karaman Gödet Barajı kapalı devre sulama sisteminin hayata geçirileceğinin müjdesini verdi.

Karaman Gödet Barajı kapalı devre sulama sistemi projesi gerçek oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telekonferansla gerçekleşen Ak Parti İl Başkanları toplantısında Karaman Gödet Barajı kapalı devre sulama sisteminin hayata geçirileceğinin müjdesini verdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, “Bugün telekonferansla gerçekleşen Ak Parti İl Başkanları toplantısında, Cumhurbaşkanımız ilimiz için hayati önem taşıyan projeler için müjdeler verdi. Üreticilerimizin 30 senedir özlemle beklediği tarihi proje olan Gödet Barajının kapalı devre sulama sisteminin hayata geçeceğine dair açıklamalar yapıldı.  Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Bakanımız Lütfi Elvan, Karaman Milletvekillerimiz Sayın Recep Şeker ve Sayın Selman Oğuzhan Eser, Ak Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıda söz alma fırsatı bulduğunu söyleyen Çağlayan, "Karaman'ımız için çok önemli olan 4 konu için Cumhurbaşkanımızdan destek istedik. Bunlar;


1- Gödet barajı nın kapalı sisteme acil olarak geçirilmesi gerektiği ve bunun Karaman için çok önemli olduğu belirtip yeterli ödeneğin ayrılması istedik.

2- Ulaştırma bakanımız Karaman'a geldiğinde hızlı tren Konya'ya test yolcu taşıma sürüşleri için 2021 baharı tarih olarak verilmişti erkene alınması istenince 2020 aralık ayına almıştı. Bunun daha da erkene alınmasını Cumhurbaşkanımıza önemle rica ettik.

3- Çevre yolu'nun bir an önce bitirilmesi için yeterli ödeneğin ayrılması için Cumhurbaşkanımızdan destek istedik.

4- Karaman Bucakkışla Ermenek yolunun ödeneğinin artırılarak bir an önce açılması gerekliliği aktarıp Cumhurbaşkanımızdan destek istedik.

İsteklerimizi tek tek not alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a öncelikle şahsım ve Karamanlı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. " dedi.

Üreticilerimizin 30 senedir özlemle beklediği tarihi proje olan Gödet Barajı sulama amacıyla 1983-1988 yılları arasında inşaa edilmiştir. Kapalı sulama sistemi İhale izni alınabilmesi için ödeneğinin ayrılması gerekmektedir. Kapalı sulama sistemine geçildiği takdirde sulama kapasitesinin iki katına çıkması beklenirken, bu da Karaman tarımını ve çiftçisini direk etkileyip, tarıma dayalı sanayimize de katkı sağlayacaktır. 
 
Gödet barajının sulama alanları
1.Karaman Merkez
2.Kılbasan köyü
3.Bölükyazı köyü
4.Çakırbağ köyü
5.Çiğdemli köyü
6.Göztepe köyü
7.Hamidiye köyü
8.Mesudiye köyü
9.Yuvatepe köyü
10.Yazılı köyü
11.Dereköy köyü

Yapımına Ocak 2016 da başlanan Karaman Konya hızlı tren hattının altyapısı ve üstyapısı bitmiş durumda. Sinyalizasyon için çalışmaları devam ediyor. Karaman Konya hattının uzunluğu 100 kilometre 2021 baharına bitmesi bekleniyor. Yine Karaman Ulukışla hattı da faaliyete geçmesiyle Akdeniz'e bağlanılmış olacak.

2014 yılında başlanan Karaman Çevre yolu tamamlandığında Karaman daha modern bir ulaşım imkanına ulaşacak. Üzerinde viyadük ve akıllı kavşakların bulunduğu yeni çevre yolunun son derece modern olacağı bekleniyor.

Karaman Bucakkışla Ermenek yolunun tamamlanmasıyla Karamandan Alanya 'ya ortalama 2,5 saatte ulaşılması bekleniyor.
 
 
karaman karaman akparti garaman garamannet gödet barajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başkan Demirkollu’dan Polis Haftası Mesajı
Başkan Demirkollu’dan Polis Haftası Mesajı
Konya'da Türk Yıldızları'na ait gösteri uçağı düştü! Pilottan acı haber
Konya'da Türk Yıldızları'na ait gösteri uçağı düştü! Pilottan acı haber