Reklamı Geç
Advert

Alanya'ya Karamanoğlu Mehmet Bey heykeli

Anadolu’da Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlar ve Türkçenin konuşulmasını ve Türkçenin resmi dil olmasını kanunlaştırır. 13 Mayıs 1277 tarihinde o fermanı yayınlanan Karamanoğlu Mehmet Bey’in heykeli Alanya’ya dikildi.

Alanya'ya Karamanoğlu Mehmet Bey heykeli

Anadolu’da Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlar ve Türkçenin konuşulmasını ve Türkçenin resmi dil olmasını kanunlaştırır. 13 Mayıs 1277 tarihinde o fermanı yayınlanan Karamanoğlu Mehmet Bey’in heykeli Alanya’ya dikildi. 

13 Mayıs 1277 tarihinde o fermanı yayınlanan Karamanoğlu Mehmet Bey’in heykeli, bugün Alanya Belediyesi’nin katkılarıyla yenilenen Hacet Meydanı’na konuldu. Yaklaşık 5 metre olan heykelin açılış törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2 ayda tamamlanan heykel, katılımcılardan büyük beğeni kazandı. 13 Mayıs 1277 tarihinde fermanın yayınlanması sebebiyle her yıl dil bayramı 13 Mayıs’ta kutlanır.

karaman garaman garamannet alanya karamanoğlu mehmet bey heykeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yusuf Baştuğ'un Mevlid Kandili Mesajı
Yusuf Baştuğ'un Mevlid Kandili Mesajı
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANIYOR