Advert

Müslüm Baba Aramızdan ayrılalı 7 yıl oldu

Müslüm Gürses ölümünün 7.yılında anılıyor

Müslüm Baba Aramızdan ayrılalı 7 yıl oldu

MÜSLÜM GÜRSES NEDEN VE NE ZAMAN ÖLDÜ?

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012’de geçirdiği by-pass ameliyatının ardından akciğer ve kalp yetmezliği sebebiyle yoğun bakıma alındı. Solunum cihazına bağlanan Gürses, dört ay yoğun bakımda kaldıktan sonra 3 Mart 2013’te İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. Hayranlarının yoğun katılımıyla gerçekleşen cenaze töreni sonrası usta sanatçı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

MÜSLÜM GÜRSES’İN HAYAT HİKAYESİ

7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde Fıstıközü köyünde dünyaya gelen Müslüm Gürses, üç yaşına geldiğinde ailesiyle beraber Adana’ya göç etti. Ahmet ve Zeynep adında iki kardeşi olan Gürses, çocukluğundan beri şarkı söylemeye meraklıydı. Gürses, 12 yaşına geldiğinde Adana’da çay bahçesinde şarkılar söylemeye başladı. Terzi ve kunduracı çıraklığı yapan Gürses, aynı zamanda gazinoda sahne almaya başladı.

14 yaşında Adana Aile Çay Bahçesi tarafından düzenlenen yarışmaya katılan Gürses, birinci oldu. 17 yaşına geldiğinde ise TRT-Adana-Çukurova Radyosu'nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söylemeye başladı. 1968’de ise ilk 45’liği olan “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağını çıkarttı. Küçük yaşta babasının annesi ve kız kardeşini öldürmesi sonrası hayata tek erkek kardeşi olan Ahmet ile devam eden Gürses, 1969’da İstanbul’a gitti. İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırdı.

Askerlik görevi için sanat hayatına ara veren sanatçı, askerlik sonrası İstanbul’a gelerek Palandöken firmasıyla tam 13, sonra Bestefon firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45'lik plak doldurdu. Gürses’in diğer albümleri ise şu şekilde: 2006 Gönül Teknem, Aşk Tesadüfleri Sever, 2009 Sandıki 2010 Yalan Dünya. 

 

 

müslümbaba garaman garamannet müslümgürsesöldü müslüm gürses 332013
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KARAMANLI GENÇ ÇİFTÇİDEN ELMA HAMLESİ
KARAMANLI GENÇ ÇİFTÇİDEN ELMA HAMLESİ
Karaman'da sevindiren haber! 80 yaşında kronik hastalığına rağmen koronayı yendi
Karaman'da sevindiren haber! 80 yaşında kronik hastalığına rağmen koronayı yendi