Advert

Karamanda Pancar Üreticileri Zor Durumda!

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram Şeker Pancarı konusunda şunları söyledi...

Karamanda Pancar Üreticileri Zor Durumda!

Karaman  Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram Şeker Pancarı konusunda şunları söyledi;

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, 2019 yılında Pancar üreticisi çiftçilerimizin Şeker Fabrikasına eksik Şeker Pancarı teslim etmesinden dolayı teslim edilmeyen pancar tonajı nedeniyle para cezası uygulanacağı Türkiye Şeker Kurumu tarafından açıklamıştı. Ancak çiftçilerimizin 2019 yılında eksik pancar kotası teslim etmesinin en önemli sebebi Tarım Orman İl Müdürlüğümüzün hazırladığı rapor ve Odamızın  arazi incelemeleri neticesinde elde etmiş olduğumuz  tespitlere  göre Caradrina  larvalarının pancar yapraklarına ağır zararlara neden olduğu görülmüştür. İl genelinde pancar üretim alanlarında yapılan zirai mücadeleden istenilen sonuç alınamamıştır. Pancarın zarar gören yapraklarının yerine yeniden yaprak oluşturmaya başladığında geçen süre içerisinde pancarın vejetasyon evresi uzamış olup kök gelişimi sağlanamamıştır. Sonuç olarak yapılan inceleme ve gözlemler ışığında şeker pancarı üretimi alanlarında yaşanan caradrina  kurt zararları sonucunda yapılan değerlendirmede 2019 yılı hasat döneminde ilimiz şeker pancar üretim rekoltesinde % 30 oranında kayıplar yaşanmıştır. İklimsel faktörler ve buna bağlı olarak yaşanan ek kota artışı üreticinin fabrikaya ürünü teslim ederken yaşadığı gecikmeler sonrası oluşan fire kök çürüklüğünden dolayı  %30 lara varan rekolte kaybı yaşaması neden olmuştur.

Bayram, Özellikle Ziraat Odası Başkanlığı olarak Şeker Pancarı üreticilerimizin eksik pancar teslim etme nedenleri rapor haline getirilerek Siyasetçilerimize, Türkiye Şeker Kuruluna ve Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğüne ayrıntılı olarak rapor halinde sunulmuştur. Yapmış olduğumuz yoğun görüşme trafiği neticesinde sonuç alınamamıştır..

Sonuç olarak; eksik teslim edilen kota miktarları için  üreticilerimize cezai müeyyide uygulanacağı konusunda karar çıkmıştır.

 Kota cezaları yaklaşık olarak sadece Karaman’da  600 çiftçimiz için  3.000,000 TL civarı olup, zor bir süreçten geçen üreticilerimiz cezaların affedilmesi ile azda olsa nefes alacaklardır. Karaman, Karapınar ve Ereğli  pancar üreticisi çiftçilerimiz adına bu beklentinin oluştuğunu, devletimizin bir çok ekonomik konuda sağlamış olduğu af uygulamasını  İlimiz Pancar Üreticisi çiftçilerimizede sağlanması konusunda bir beklenti oluştuğunu ifade etmek isterim. Zor bir üretim yılına hazırlanan üreticilerimizin kota affının gerçekleşmesi ile birlikte azda olsa yüzünün güleceğini belirtti.

karaman ziraat odası pancar üreticileri karaman haber garaman garamannet kzo kazob mehmet bayram
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İdari İzin Nedir, İdari İzin Kimleri Kapsıyor?
İdari İzin Nedir, İdari İzin Kimleri Kapsıyor?
Van'da Şehit Düşen 3 Askerimiz İçin Tören Düzenlendi
Van'da Şehit Düşen 3 Askerimiz İçin Tören Düzenlendi